Galwanizacja metalu jest procesem stosowanym w celu zabezpieczenia oraz wykończenia powierzchni surowca. Ze względu na właściwości wynikające z jej przeprowadzenia, zabieg ten jest popularnie stosowany w szeroko pojmowanym przemyśle, branży motoryzacyjnej oraz budowlanej i wykończeniowej. W nomenklaturze fachowej galwanizację określa się mianem galwanostegii. Zachodzi ona w specjalnie przygotowanym roztworze elektrolitycznym.
W trakcie galwanizacji metalowe elementy, na przykład balustrada balkonowa czy przęsło ogrodzeniowe zostają pokryte bardzo cienką warstwą innego metalu. W zależności od jego gatunku, proces można określić jako cynkowanie, miedziowanie, niklowanie czy chromowanie. Poddanie przedmiotów zabiegowi galwanizacji nadaje im większą odporność na uszkodzenia mechaniczne (w tym na ścieranie), a w niektórych przypadkach służy również do poprawy przewodnictwa elektrycznego. Dodatkowo uzyskiwany jest efekt dekoracyjny – powierzchnia metalu staje się jednolita i gładka.
Powłoka galwaniczna chroni także metal przed działaniem korozji. To sprawia, że wszelkie metalowe części montowane na zewnątrz zostają na długi czas zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych mogących powodować rdzę.
Warstwa metalu nałożona na przedmiot zapewni odpowiednią ochronę pod warunkiem, że proces galwanizacji zostanie wykonany poprawnie. Podstawą jest przygotowanie powierzchni do nałożenia powłoki. W tym celu konieczne jest dokładne jej oczyszczenie – ma to szczególne znaczenie głównie w przypadku elementów używanych, starszych, pokrytych innymi powłokami czy podobnymi zanieczyszczeniami. Obowiązkowo należy także pozbyć się ewentualnych ognisk rdzy. O jakości samej warstwy galwanicznej decydują natomiast takie czynniki, jak skład roztworu kąpieli galwanicznej czy też gęstość zastosowanego prądu.