Powłoki galwaniczne – co to?

Powłoki galwaniczne – co to?

Powłoka galwaniczna jest warstwą nakładaną na element metalowy w trakcie procesu galwanizacji. Przy użyciu roztworu elektrolitycznego zawierającego jony innych metali dochodzi do „osadzania” się ich na powierzchni danego przedmiotu. W zależności od wykorzystanych jonów powłokę uzyskuje się, na przykład, w trakcie: złocenia, cynkowania, niklowania, chromowania.

Efektem przeprowadzenia kąpieli galwanicznej jest uzyskanie trwałej warstwy zewnętrznej. Może ona pełnić różne role – powłoka nadaje elementowi metalowemu dodatkową odporność na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Galwanizacja może uchronić przedmioty przed korozją, dzięki czemu nie rdzewieją wystawione na działanie czynników pogodowych czy wilgoć. Ochronne powłoki galwaniczne poprawiają tym samym żywotność metalu.

Należy także wspomnieć o funkcjonalnych powłokach galwanicznych (które można określić również technicznymi) nadających metalowym elementom dodatkowe właściwości. Taka warstwa prowadzi do zmiany parametrów metalu – po galwanizacji może poprawić się chociażby przewodnictwo prądu.

Dekoracyjne powłoki galwaniczne pełnią rolę ozdobną, dodając przedmiotom koloru i połysku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nałożone elektrolitycznie warstwy łączyły w sobie wszystkie te właściwości – i jednocześnie chroniły powierzchnię, jak i poprawiały jej wygląd. Wówczas powłokę określa się mianem ochronno-dekoracyjnej.
Przed wykonaniem galwanizacji i uzyskaniem powłoki galwanicznej konieczne jest prawidłowe opracowanie powierzchni metalu. Jej oczyszczenie zapewni lepszą przyczepność warstwy, a w trakcie eksploatacji wpłynie także na jej trwałość.

Kontakt
Pozostałe usługi
  • Automatyka linii galwanizerskich i urządzeń technologicznych
  • Wyposażenie galwanizerni
  • Inne maszyny do przygotowywania i obróbki powierzchni
  • Urządzenia galwanizerskie typu custom-made
  • Oczyszczalnie ścieków pogalwanicznych
  • Linie galwanizerskie