Wanna galwaniczna – co to?

Wanna galwaniczna – co to?

Wanna galwaniczna jest pojemnikiem wykorzystywanym w procesie galwanizacji metalu. Ze względu na styczność z roztworem elektrolitycznym zbiornik tego rodzaju musi być wykonany z materiałów o podwyższonej odporności.

Najczęściej taka wanna będzie zatem zrobiona ze stali. Na rynku znaleźć można również modele produkowane z tworzyw sztucznych – o składzie zachowującym trwałość w przypadku kontaktu z czynnikami drażniącym.

W wannie wykonuje się kąpiele galwaniczne, polegające na zanurzaniu przedmiotów wykonanych z metalu w roztworze zawierającymi jony metali – na przykład cynku, miedzi, niklu czy też chromu. Analogicznie kąpiel można wówczas określić odpowiednio: cynkowaniem, miedziowaniem, niklowaniem i chromowaniem.

W zależności od tego, jak duża jest galwanizernia czy też jakiego rodzaju prace są realizowane w zakładzie, wanny mogą być obiektami samodzielnymi lub też stanowić część instalacji o większej konstrukcji – mowa tu na przykład o linii galwanicznej. Zbiorniki przeznaczone do galwanizacji dostępne są w różnych wielkościach i pojemnościach, co ułatwia dobranie pojemnika do potrzeb każdej firmy.

Poza pojemnością czy rozmiarem, wanny galwaniczne mogą różnić się między sobą także wyposażeniem standardowym i dodatkowym. Poza fabrycznie montowanymi instalacjami odpływowymi zbiornik może zostać wyposażony w dodatkową izolację termiczną, system wentylacyjny i filtrujący. Wszystko uzależnione jest oczywiście od oczekiwanej funkcjonalności tego elementu i specyfikacji samej galwanizerni.

Kontakt
Pozostałe usługi
  • Automatyka linii galwanizerskich i urządzeń technologicznych
  • Wyposażenie galwanizerni
  • Inne maszyny do przygotowywania i obróbki powierzchni
  • Urządzenia galwanizerskie typu custom-made
  • Oczyszczalnie ścieków pogalwanicznych
  • Linie galwanizerskie